Rodzaje i proces toczenia
Toczenie jest jedną z metod obróbki wirowej w przemyśle. Polega ona na przygotowaniu elementów urządzeń, a także maszyn produkcyjnych, pozwalając na precyzyjne tworzenie kształtów. Dzięki zastosowaniu się do wytycznych metoda ta ma wiele funkcjonalnych zalet. Jak wygląda proces toczenia i jakie są jego rodzaje? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Na czym polega toczenie?
Toczenie to metoda obróbki wiórowej. Bryły są obracane i wystawiane na działanie nieruchomych noży tokarskich, nadające im odpowiedni kształt. Maszyny, które wykorzystuje się do przeprowadzenia obróbki, są nazywane tokarkami. Wyróżnić należy między innymi tokarki kłowe oraz tarczowe. Ruchy przedmiotów podczas toczenia dzieli się na podstawowe (główny i posuwowy) oraz pomocnicze. Ruchy podstawowe bezpośrednio kształtują przedmioty, podczas gdy ruchy pomocnicze dbają o prawidłowe położenie narzędzia względem bryły, która jest obrabiana.
Jak przebiega proces toczenia?
Detal, który poddaje się toczeniu może przybrać kształt kulisty, walcowy lub stożkowy. Cały proces jest zautomatyzowany przez komputer, dzięki czemu obróbka przebiega szybko i precyzyjnie. Detal może być wielokrotnie odwzorowywany, a jego jakość jest zadowalająca.
Rodzaje toczenia
Ze względu na kierunek, w którym posuwa się nóż tokarski po przedmiocie toczenie podzielić można na:
- wzdłużne: nóż porusza się równolegle względem osi obrotu przedmiotu;
- poprzeczne: nóż porusza się prostopadle
- kopiowe: obejmuje ruch zgodny ze wzornikiem, który steruje procesem.
Niezwykle istotnymi parametrami, które należy uwzględnić, by efekt toczenia spełniał oczekiwania jest prędkość skrawania, głębokość, posuw (przesunięcie noża w trakcie jednego obrotu toczonego przedmiotu), a także siła skrawania, czyli nacisk ostrza tokarki.