Poliuretan-właściwości i zastosowanie
Poliuretan jest tworzywem sztucznym. Nie codziennie spotykamy się z tą nazwą, jednak towarzyszy nam praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia, o czym przekonasz się, czytając poniższy tekst. Na skład tego tworzywa wchodzi poliol oraz izocyjanian. Są to pochodne składniki ropy naftowej. Jest to jedno z najbardziej wykorzystywanych tworzyw. Poliuretan zdecydowanie jest tworzywem do wielu zadań specjalnych.
Polipropylen – idealny kandydat do produkcji mebli
Polipropylen jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do polimerów. Jest on jednym z najchętniej wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Swoją popularność zawdzięcza świetnym właściwościom, dlatego jest używany niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu. Sprawdź, jak się go pozyskuje i gdzie znajduje on zastosowanie.
PEEK – obszary zastosowań tworzywa
Polieteroeteroketon (PEEK) to tworzywo o świetnych właściwościach mechanicznych oraz chemicznych. Ten wysokowydajny polimer posiada najwyższą odporność na działanie wysokich temperatur. Dzięki licznym właściwościom można stworzyć bogatą ofertę produktów wytwarzanych z tego tworzywa. Sprawdź, jakie zalety posiada PEEK i w jakich gałęziach przemysłu jest on najczęściej wykorzystywany.
PVC – rodzaje i metody wytwarzania
Jednym z najbardziej uniwersalnych tworzyw sztucznych jest PVC. Polichlorek winylu to polimer, którego koszty produkcji są niskie, a wachlarz zastosowań szeroki. Butelki, rury, płyty – wszystkie te przedmioty zostały wykonane z uniwersalnego i wiekowego tworzywa PVC. Jakie są rodzaje PVC i metody jego otrzymywania?
Rodzaje gumy technicznej
Guma techniczna jest częstym zamiennikiem naturalnego kauczuku. Dzięki swojej elastyczności znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy budownictwie. Jakie są najpopularniejsze rodzaje gum i czym się one od siebie różnią? Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji.
Pleksi – zamiennik szkła do zadań specjalnych
Plexi o spolszczonej nazwie pleksi to tworzywo sztuczne o dużej przezroczystości i termoplastyczności, używane jako zamiennik szkła. Łatwość obróbki oraz estetyka sprawiają, że pleksi i mnogość jego zastosowań wykorzystywana jest w wielu branżach: od budownictwa, po reklamę czy wyposażenie mieszkania.
Teflon – szeroki wachlarz zastosowań i właściwości
Politetrafluoroetylen PTFE, znany większości pod nazwą teflon, to polimer, który został wynaleziony w 1938 roku. Amerykański inżynier Roy Plunkett stworzył go przez przypadek podczas badań nad nowym chłodziwem do lodówek. Obecnie teflon stosuje się m.in. jako powłokę w patelniach, jednak wachlarz zastosowań jest znacznie szerszy.
Tworzywo PET — czym jest i jakie są jego właściwości?
PET to polimer otrzymywany w wyniku polikondensacji tereftalenu metylu z glikolem etylenowym. A potocznie to termoplastyczne tworzywo, które jest szeroko stosowane we współczesnym przemyśle. Jest to jednocześnie dość problematyczny odpad, ale też wartościowy surowiec.
Poliamidy – właściwości i zastosowanie
Produkcja poliamidu początkowo zakładała stworzenie taniego odpowiednika jedwabiu. Po raz pierwszy poliamid pojawił się w 1930 roku w laboratorium koncernu chemicznego w USA. Wyprodukowany został przez chemika Wallace'a Carothersa. Kilka lat później poliamid został wprowadzony do produkcji pod nazwą nylon. Początkowo tworzono z niego pończochy, których pierwszą partię 4 milionów sprzedano w kilka dni.
Zastosowanie tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne to materiały o wszechstronnym zastosowaniu. Spotykamy je praktycznie na każdym kroku. W zależności od rodzaju tworzyw stosowane są w produkcji opakowań, w branży budowlanej, transporcie, przemyśle elektrycznym, rolnictwie, medycynie, a nawet w sporcie. Szerokie zastosowanie, a także wyjątkowa cena tworzyw świadczą o ich popularności. Dowiedz się, jakie możliwości dają tworzywa sztuczne!